عدد بتا در بارداری چیست و چطور تعیین می شود؟

عدد بتا در بارداری

آزمایش بتا (Beta HCG) همان آزمایش خون بارداری است که برای تشخیص دقیق بارداری انجام می شود. بهترین زمان برای آزمایش بتای بارداری زمانی است که برای بارداری تلاش می کنید و پریودتان یک هفته به تاخیر افتاده است. ما در این مقاله خواهیم گفت که عدد بتا در بارداری چیست و به شما همه چیز از آزمایش بتا بارداری و تفسیر آن را توضیح خواهیم داد. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

عدد بتا در بارداری نشانه چیست؟

هورمون بارداری فقط زمانی در بدن وجود دارد که حاملگی را تجربه می کنید. منظور از عدد بتا در بارداری، نشان دادن مقدار هورمون بارداری یا HCG است. مقدار این هورمون از ابتدای تشکیل جفت تا هفته 12 در حال بیشتر شدن است و از هفته 12 به بعد سرعت افزایش آن کمتر می شود.
میزان این هورمون و عدد بتا در هفته های مختلف بارداری متفاوت است. در ادامه می توانید جدول عدد بتا در بارداری را ببینید. البته مدل گزارش کردن نتیجه آزمایش بتا در هر آزمایشگاه کمی با آزمایشگاه دیگر فرق می کند و باید برای انجام تست های بتای خود به یک آزمایشگاه خاص مراجعه کنید:

بیشتر بخوانید: بهترین زمان برای دادن آزمایش خون بارداری 

جدول عدد بتا در بارداری

پایین بودن عدد بتا در بارداری نشانه چیست؟

به گفته دکتر منیژه جوانمرد خوشدل، جراح و متخصص زنان و زایمان، اگر غلظت hcg کمتر از 5 باشد، جواب تست منفی است و باردار نیستید. اما اگر عدد بتا بین 10 تا 25 باشد، روی مرز است و نمی توان گفت باردارید یا نه. چون جواب تست بتا مشکوک بوده و باید چند روز بعد دوباره این تست را تکرار کنید.
همچنین پایین بودن بتا (کمتر از 2000) در اوایل بارداری می تواند نشانه در شرف سقط بودن جنین و یا حاملگی نابجا (بارداری خارج از رحم) باشد که بارداری بسیار خطرناکی است. تنبلی تخمدان و عقب افتادن زمان لقاح و لانه گزینی هم می توانند علت پایین بودن عدد بتا در زمان انجام آزمایش باشند. در این موارد باید تست مجدد بدهید.

عدد بتای بالا در بارداری نشانه چیست؟

بالا بودن عدد بتا از 25 در بارداری نشانه مثبت بودن آزمایش خون بارداری است. از هفته 6 بارداری تا هفته 12، هر 48 ساعت، سطح هورمون hcg دو برابر بیشتر می شود و این نشانگر سلامت جنین و بارداری است. از هفته 12 به بعد، سرعت افزایش هورمون بارداری بطور طبیعی کم می شود.
البته عدد بتای بالا می تواند علامت بچه خوره (حاملگی مولار) یا بارداری دو یا چندقلویی هم باشد که با سونوگرافی ترانس واژینال متوجه آن خواهید شد. بنابراین باید پی در پی وضعیت سطح HCG خونتان مورد بررسی قرار بگیرد.

علائم سقط جنین

در صورت مشاهده علائم حاملگی های پرخطر مثل مولار یا تفسیر آزمایش بتا شما هم می توانید از سالها تخصص و تجربه موفق دکتر منیژه جوانمرد خوشدل، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با شماره 77714405-021 تماس بگیرید.

تفسیر آزمایش بتا اچ سی جی (Beta HCG)

تفسیر تست بتا می تواند به تشخیص نوع بارداری (طبیعی، مولار، خارج رحم، …)، احتمال سقط جنین، سلامت جنین، بارداری چندقلویی و تشخیص مشکلات جنینی کمک کند. تفسیر آزمایش بتا در بارداری های مختلف به صورت زیر است:

عدد بتا در بارداری دوقلویی

در بارداری دوقلویی یا چندقلویی سطح hCG بالاتر از بارداری تک قلویی است. معمولا بعد از تاخیر پریودی در این نوع بارداری ها، عدد بتا 30 تا 50 درصد بیشتر از بارداری های دیگر است. بنابراین تفسیر آزمایش بتا می تواند بارداری چندقلویی باشد که باید مورد بررسی های بیشتر قرار گیرد.

عدد بتا در بارداری خارج رحمی

در حاملگی نابجا یا بارداری خارج رحمی، جنین در جایی غیر از رحم لانه گزینی می کند و بارداری با سقط پایان می یابد. این بارداری با درد شدید شکم، لگن و کمر و لکه بینی همراه است.
اگر در تست بتا نسبت به سن حاملگی، مقدار HCG کم بوده و تا هفته ششم بارداری طی هر 48 ساعت افزایش سطح این هورمون کمتر از حد معمول باشد، احتمال حاملگی نابجا هست و باید در هفته ششم سونوگرافی واژینال انجام دهید.

عدد بتا در بارداری مولار

حاملگی مولار یا پوچ، حاملگی است که در آن اسپرم یک تخمک خالی را بارور می کند و جنین ایجاد نمی شود. هرچند که علائم حاملگی و جفت وجود دارد اما بعد از دو ماه، بارداری با سقط و خونریزی مادر تمام می شود. عدد بتا در بارداری پوچ یا مولار بدلیل تشکیل جفت جنین بالا است.
پس اگر تست بتای شما بسیار بالا و بیشتر از جدول عدد بتا در بارداری است باید دو روز بعد تست مجدد بدهید، بخصوص اگر سابقه بچه خوره (بارداری پوچ) داشته اید. همچنین برای بررسی دقیقتر باید سونوگرافی واژینال در هفته هفتم یا هشتم حاملگی تان انجام دهید.

عدد بتا در بارداری شیمیایی

بارداری شیمیایی، بارداری است که در آن سقط جنین زودرس بوده و قبل از هفته 5 بارداری رخ می دهد. عدم تهوع صبحگاهی، خونریزی سنگین در اوایل بارداری و سطح hCG پایین از علائم بارداری بیوشیمیایی (شیمیایی) هستند.
عدد بتای بارداری در حاملگی شیمیایی به این صورت است که در هفته چهارم تا پنجم حاملگی بالاتر از 200 نمی رود و بعد از خونریزی سنگین در قبل از هفته پنجم بارداری، عدد بتا پایین می آید.

برای مراقبتهای دوران بارداری می توانید به مطب خانم دکتر منیژه جوانمرد خوشدل، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه و از تخصص ایشان در این زمینه بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با شماره 77714405-021 تماس بگیرید.

عدد بتا و جنسیت جنین

تعیین جنسیت از روی عدد بتا هنوز به طور قطعی پذیرفته نشده است، اما بعضی از تحقیقات نشان می دهند که عدد بتا در سه هفته اول بارداری می تواند به تعیین جنسیت جنین کمک کند. طبق این تحقیقات، عدد بتا در بارداری پسر کمتر از بتا در بارداری دختر است. با انجام سونوگرافی می توان جنسیت جنین را براحتی تشخیص داد.

عدد بتا و جنسیت جنین

سوال در مورد بتای بارداری

در این بخش، خانم دکتر جوانمرد خوشدل به سوالات رایج شما درباره آزمایش بارداری و تفسیر آزمایش بتا اچ سی جی پاسخ داده اند که در زیر آمده اند:

عدد بتا باید چند باشه تا ساک حاملگی رو بشه دید؟

ساک بارداری فقط زمانی در سونوگرافی دیده می شود که عدد بتا بالای ۱۵۰۰ باشد.

تفاوت آزمایش بتا و آزمایش تیتر بتا چیست؟

در آزمایش بتا تیتر، نتیجه بارداری به صورت عددی است. اما در آزمایش بتا، هیچ عددی گزارش نمی شود و جواب آزمایش شما به صورت مثبت (Positive) یا منفی (Negative) گزارش می شود.

برای آزمایش بتا بارداری باید ناشتا بود؟

خیر، هر ساعتی از روز می توانید این تست را بدون ناشتا بودن بدهید. مصرف دارو هم به جز داروهای ناباروری که هورمونی هستند، تاثیری روی نتیجه آزمایش شما ندارند و می توانید داروهایتان را با خیال راحت مصرف کنید.

عدد بتا برای بارداری، چند باید باشه؟

عدد بتا باید بالای 25 باشد تا باردار باشید. اگر جواب تست شما زیر 25 بود، چند روز بعد دوباره همین تست را تکرار کنید.

با ادرار هم میشه هورمون بارداری رو فهمید؟

بله. تست های گراویندکس و بی بی چک برای تشخیص بارداری با ادرار هستند. اما آزمایش خون بارداری (تست بتا) دقیق تر و صحیح تر از تست های دیگر است.

چرا آزمایش بتا را دو روز بعد باید تکرار کنم؟

برای سنجش سطح هورمون بارداری باید این تست را بدهید. اگر بعد از 48 ساعت، سطح هورمون شما 66% بیشتر از دو روز قبل باشد، نشان می دهد جنین تان سالم است. اگر افزایش هورمون در این حد نباشد یعنی جنین مشکلی دارد یا اینکه سقط شده است.

عدد بتا چند باشه جنین پسره؟

عدد بتا برای تعیین جنسیت روش مطمئنی نیست. اما ممکن است پایین بودن  hcg در هفته های اول بارداری علامت جنین پسر باشد. در حالی که بالا بودن عدد بتا در اوایل بارداری به گفته بعضی متخصصان احتمالا علامت جنین دختر است.

عدد بتا سه روز بعد از پریود نشدن، اگر زیر 200 باشه یعنی باردارم؟

این عدد برای این سن از حاملگی طبیعی است و باید سه هفته دیگر تست بتا بدهید تا سلامت بارداری تان تأیید شود.

اگر شما هم سوالی درباره عدد بتا در بارداری و تفسیر آن دارید، می توانید در بخش نظرات این مقاله سوال خود را بپرسید.

3.3/5 - (479 امتیاز)
بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *