پیشگیری از بارداری با روش طبیعی

روش طبیعی پیشگیری از بارداری

بسیاری از زوجها به دلایل مختلف به دنبال راههاي جلوگيري از بارداري بعد از نزديكي هستند. آنها ممکن است برای جلوگیری از بارداری از آی یو دی، قرصهای ضد بارداری، کاندوم یا دیافراگم استفاده کنند. استفاده از این روشها برای برخی از زوجها سخت است. زیرا استفاده از این موارد با عوارضی مثل حساسیت و کاهش لذت و رضایت آنها همراه است. در این مقاله قصد داریم شما را با روشهای پیشگیری طبیعی حاملگی آشنا کنیم. برای دسترسی به پاسخ سوالات خود می‌توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

پیشگیری طبیعی یعنی چه؟

پیشگیری طبیعی از بارداری به روشهایی گفته می شود که برای تعیین زمان تخمک گذاری عواملی مثل تغییر ترشحات واژن، دمای بدن و سیکل قاعدگی در نظر گرفته می شوند. با استفاده از روشهای طبیعی پیشگیری از حاملگی، بدون مصرف هیچ وسیله یا دارویی تلاش می شود از لقاح تخمک و باروری آن توسط اسپرم جلوگیری شود.  در پیشگیری طبیعی، زمان تخمک گذاری مشخص می شود تا نزدیکی بین زوجین در این زمانها صورت نگیرد.

زمان تخمک گذاری

راههای پیشگیری طبیعی بارداری

برخی از مهمترین روش های طبیعی پیشگیری از بارداری ناخواسته عبارت است از:

خروج آلت مرد از واژن قبل از انزال

در این نحوه پیشگیری طبیعی، مرد تلاش می کند هیچ اسپرمی وارد بدن زن نشود. برای این کار، مردان قبل از انزال آلت را از رحم خارج می کنند تا مایع منی بیرون از واژن تخلیه شود. این روش زیاد مطمئن نیست و احتمال موفقیت این روش 75 تا 80 درصد است. چون ممکن است مقداری از آب منی که حاوی اسپرم است، قبل از انزال خارج و باعث بارداری شود. از مشکلات این روش این است که مردان به راحتی نمی توانند انزال خود را کنترل کنند.

زوجینی که رابطه های جنسی پشت سر هم دارند در استفاده از این روش، بهتر است آقایان قبل از نزدیکی، ادرار کنند. در این صورت اگر از انزال قبلی اسپرمی باقی مانده باشد، خارج می شود. اسپرم های باقی مانده از انزال قبلی می تواند باعث باروری تخمکها شود.
توجه داشته باشید که اگر رابطه جنسی بدون دخول هم دارید ممکن است در مایع پیشاب مردان مقداری اسپرم وجود داشته باشد که باعث بارداری شما شود. بنابراین احتمال بارداری بدون دخول با پیشاب وجود دارد.

بررسی ترشحات واژینالی

ترشحات رحم قبل از تخمک گذاری رقیق و شفاف  می شوند. این ترشحات بعد از تخمک گذاری و با افزایش سطح هرمون پروژسترون غلیظ و کدر خواهند شد. ترشحات واژن در محدوده زمان تخمک گذاری، بیشترین لغزندگی را دارد. در نتیجه وقتی ترشحات واژن را بررسی می کنید و متوجه لغزندگی زیاد آن می شوید، باید بدانید که این نشانه ی نزدیک بودن زمان تخمک گذاری است. تا چهار روز بعد از این احتمال بارداری شما بسیار زیاد است و نباید نزدیکی کنید. این روش طبیعی پیشگیری از حاملگی، چندان مطمئن نیست. زیرا بررسی میزان لغزندگی ترشحات واژن برای بسیاری از خانمها سخت است و نمی توان دوره قبل از تخمک گذاری را به دقت و درست محاسبه کرد.

توجه به تغییرات دمای بدن

هورمون پروژسترون می تواند دمای بدن زنان را نیم درجه بالا ببرد. این افزایش دما، نشان دهنده تخمک گذاری است.  ایجاد تب در حدود نیم درجه است پس از این خصوصیت میتوان بعنوان نشانه تخمک گذاری استفاده نمود. برای استفاده از این روش، باید هرروز موقع بیدار شدن و قبل از ترک رختخواب، به روش مشابهی دمای بدن را اندازه گیری گنید. هر موقع که دمای بدنتان نیم درجه بیشتر شد یعنی تخمک گذاری انجام شده است. تا سه روز بعد بهتر است نزدیکی نداشته باشید چون احتمال بارداری در این روزها بسیار بالاست.

هورمون پروژسترون

توجه به برخی علائم و نشانه ها

در این روش علاوه بر به کار بردن همزمان روشهای تقویمی، دمای بدن و بررسی ترشحات واژینال، باید به علائمی مثل دل درد خفیف و حساس شدن سینه ها به لمس نیز توجه داشته باشید. این روش، بهترین روش پیدا کردن زمان تخمک گذاری تخمدانها است.

پیدا کردن دوره مطمئن برای نزدیکی

احتمال بارداری در روزهای مختلف چرخه پریودی متفاوت است . اسپرم بعد از ورود به واژن حداکثر ۷۲ ساعت می تواند زنده بماند. اگر اسپرم حداکثر ۳ روز قبل از تخمک گذاری وارد بدن زن شود، می تواند باعث بارور شدن تخمک شود. تخمکها بعد از رها سازی می توانند تا ۴۸ ساعت زنده بمانند. برای اطمینان باید زنده ماندن تخمک را نیز 72 ساعت در نظر گرفت. به دوره بین 3 روز قبل تا 3 روز بعد از تخمک گذاری، دوره حداکثر احتمال بارداری گفته می شود. به زمانهای دیگری که بیرون از این دوره قرار گرفته اند نیز دوره مطمئن گفته می شود. برای جلوگیری از حاملگی به روش طبیعی می توانید در دوره مطمئن نزدیکی داشته باشید. اگر در دوره حداکثر احتمال بارداری رابطه جنسی برقرار می کنید و قصد بارداری ندارید بهتر است از روشهای محافظت شده و مطمئن استفاده کنید.

روش تقویمی

در روش تقومی به کمک توالی روزهای سیکل قاعدگی می توانید دوره مطمئن و دوره حداکثر احتمال حاملگی را محاسبه کنید. البته چرخه قاعدگی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. اکثرا چرخه قاعدگی خانمها بین 20 تا بیش از 40 روز است. باید طول چرخه خود را حتما متوجه شوید. برای استفاده از اگر سیکل شما منظم باشد پیدا کردن این دوره ها راحتتر است. اما اگر سیکل پریودی نامنظم باشد، پیدا کردن این دوره ها با مشکلاتی مواجه خواهد بود. در نظر داشته باشید که اگر قاعدگی نامنظم دارید، طول دوره حداکثر احتمال بیشتر و طول دوره مطمئن کمتر خواهد شد.

برای جلوگیری از بارداری ناخواسته به روش تقویمی باید 3 تا 6 ماه تاریخ قاعدگی تان را یادداشت کنید. برای این کار، اولین روز خونریزی پریود را هر ماه یادداشت کرده و تعداد روزهای خونریزی را هر بار بشمرید. ماه به ماه ممکن است به هر دلیلی تفاوتی در تعداد روزها یا شروع خونریزی وجود داشته باشد. اما بعد از 6 ماه می توانید میانگین این روزها را حساب کنید. با مشخص شدن چرخه قاعدگی می توانید روزهای شروع حداکثر احتمال بارداری را پیدا کنید.

رها سازی تخمکها معمولا وسط چرخه قاعدگی اتفاق می افتد. مثالا اگر چرخه قاعدگی شما اغلب 28 روزه است، تخمدان  در روز 14 این سیکل تخمک رها می کند. 3 روز قبل تا 3 روز بعد از روز چهاردم ( روز 11 تا 17 چرخه) احتمال بارداری شما بسیار زیاد است. بهتر است رابطه جنسی نداشته باشید یا رابطه تان کاملا محافظت شده باشد.

اگر برای تعیین دوره های مطمئن و اوج احتمال بارداری خود به مشاوره نیاز دارید؛ می توانید از مشاوره و تخصص خانم دکتر منیژه جوانمرد خوشدل در این زمینه بهره مند شوید. جهت دریافت مشاوره تخصصی و رزرو نوبت با شماره 77714405-021 و 09213343021 تماس بگیرید.

کیت تخمک گذاری

این روش برای کنترل طبیعی بارداری بسیار گران است. کیت تخمک گذاری، مقدار هورمون جسم زرد را در ادرار اندازه گیری می کند. هورمون جشم زرد 20 تا 48 ساعت قبل از تخمک گذاری افزایش می یابد.

کیت تخمک گذاری

روش های خانگی جلوگیری از بارداری

در این روش، از گیاهان دارویی برای جلوگیری از حاملگی استفاده می شود. روشهای خانگی پیشگیری از بارداری بدون هیچ گونه عارضه ای هستند. این روشهای طبیعی پیشگیری، برای قرنها مورد استفاده بوده اند. از مهمترین گیاهان دارویی که برای پیشگیری از بارداری ناخواسته به کار می روند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جعفری: خانمهای جوان می توانند آن را به صورت دمنوش یا چای مصرف کنند.
 • پوست ریشه گیاه پنبه: مصرف روزانه 2 لیوان چای ریشه های گیاه پنبه می تواند به خانمها در جلوگيري از بارداري بعد از نزديكي کمک کند.
 • گلپر: گلپر باعث تحریک انقباضات رحم می شود. بر اساس طب سنتی، زنان باید دو هفته قبل از نزدیکی گیاه گلپر را مصرف کنند.
 • مصرف میوه هایی مانند انجیرخشک، پاپایا و زرد آلوی خشک: این میوه ها هم خاصیت ضد بارداری دارند و هم باعث سقط جنین می شوند. پس در صورت بارداری به هیچ وجه از این میوه ها استفاده نکنید.
 • دانه هویج وحشی: این یک داروی ضد بارداری قوی و روش بسیار مطمئنی برای جلوگیری از بارداری ناخواسته است. بهتر است دانه هویج وحشی با مقدار زیادی آب ترکیب و به صورت منظم مصرف شود.

فواید پیشگیری طبیعی حاملگی

از مزایای پیشگیری طبیعی حاملگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلوگیری از بارداری ناخواسته به روش طبیعی تا ۹۳ درصد
 • بدون عوارض جانبی
 • بدون هزینه است مگر اینکه از کیت تخمک گذاری بخواهید استفاده کنید.
 • مناسب برای خانم هایی است که نمی توانند یا مایل نیستند از روش‌های دیگر ضد بارداری مثل قرصهای ضد بارداری، دیافراگم و غیره استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: قبل از بارداری چه کنیم؟ (معاینات و آزمایشات پیش از بارداری)

معایب روش پیشگیری طبیعی از بارداری

استفاده از روشهای جلوگیری طبیعی از بارداری با معایبی نیز همراه است، مثلا:

 • عدم حفاظت در برابر بیماری های مقاربتی
 • در بیشتر خانمها دوره مطمئن و دوره اوج بارداری را نمی توان به صورت دقیق محاسبه کرد. برای همین ریسک بارداری در این روشهای پیشگیری بالا است.
 • برای پیدا کردن دوره تخمک گذاری و اوج حاملگی به ۳ تا ۶ ماه زمان نیاز دارید.
 • عدم نزدیکی در دوره اوج احتمال حاملگی باعث ایجاد ناراحتی بین زوجین می شود.
 • مناسب نبودن روشهای پیشگیری طبیعی برای افرادی که زود انزالی دارند یا افراد خیلی جوانی که در کنترل انزال خود مهارت ندارند.

معایب پیشگیری طبیعی از بارداری

پیشگیری طبیعی باعث نازایی می شود؟

پیشگیری طبیعی برای مدت طولانی برای بچه دار شدن ایجاد نمی کند. ممکن است مشکل دیگری برای بارداری وجود داشته باشد. اگر باردار نمی شوید باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا وجود مشکلات دیگر را ارزیابی کند. بعد از قطع روشهای جلوگیری، هیچ اطمینانی برای سریعا باردار شدن شما وجود ندارد. برخی خانمها تصور می کنند روشهای پیشگیری طبیعی باعث تنبلی تخمدان و نازایی آنها می شود. اما تنبلی تخمدان ربطی به پیشگیری طبیعی حاملگی ندارد. به هم خوردن تعادل هورمونهای جنسی است که عامل بیماری تخمدان پلی کیستیک است با اینحال با درمان تنبلی تخمدان قدرت باروری شما برمی گردد اما این سوال برای زنان وجود دارد که درمان تنبلی تخمدان چقدر طول می کشد؟ برای دریافت جواب این سوال خواندن این مقاله بسیار ضروری است.

شما هم می توانید برای بررسی علل ناباروری خود از تخصص خانم دکتر منیژه جوانمرد خوشدل بهره مند شوید. جهت دریافت مشاوره تخصصی و رزرو نوبت با شماره 77714405-021 و 09213343021 تماس بگیرید.

در صورتی که سوالی درباره پیشگیری طبیعی از حاملگی دارید، می توانید از بخش نظرات زیر این مقاله آنرا مطرح نمایید. در همین صفحه به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

3.8/5 - (109 امتیاز)
بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *