آشنایی با انواع واژینیسموس (از خفیف تا شدید)

انواع-واژینیسموس

واژینیسموس یا “اختلال عملکرد جنسی” بیماری است که باعث می شود عضلات واژن در پاسخ به هر شکلی از نفوذ به واژن به طور غیرارادی منقبض شوند. شدت این انقباضات خفیف، متوسط یا شدید هستند و موجب درد، ناراحتی، ترس و اضطراب زن می شوند.
اگر حین نزدیکی احساس درد و ناراحتی دارید یا با مشکل دخول مواجهید با خواندن این مقاله خواهید فهمید که دچار واژینیسموس هستید یا نه. همچنین در این مقاله با بهترین روشهای درمان واژینیسموس آشنا می شوید. برای دسترسی سریعتر به تیترهای مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

علت واژینیسموس چیست؟

هر چند علت بیماری واژینیسموس دقیقا مشخص نیست ولی تصور می شود دلایل فیزیکی و عاطفی زیر در بروز این اختلال نقش مهمی داشته باشند:

 • تجربه های دردناک در اولین رابطه جنسی
 • سوء استفاده جنسی قبلی
 • مشکلات رابطه
 • احساس گناه یا احساس بد به رابطه جنسی
 • ترس از بارداری یا درد موقع نزدیکی
 • پارگی واژن حین زایمان، تصادف، رابطه خشن، …
 • شرایط دردناک واژن و بافت اطراف آن ناشی از بیماریهایی مثل اندومتریوز، واژینیت، التهاب، …
 • زخم، آسیب عصبی و در نتیجه بیش فعالی عضلات واژن ناشی از بخیه های واژن بعد از جراحی
 • سندرم وستیبولیت ولوار (التهاب ناحیه مجاور پرده بکارت که به دلیل عفونت های مکرر واژن، محرک های مزمن و عفونت HPV رخ می دهد)

خشکی واژن هم که در نتیجه کاهش استروژن در پیش یائسگی و یائسگی رخ می دهد، می تواند باعث ایجاد “ریز پارگی” در واژن و رابطه جنسی دردناک شود. تداوم این وضعیت می تواند منجر به واژینیسموس در زنان شود.

انواع واژینیسموس

به گفته دکتر منیژه جوانمرد خوشدل، جراح و متخصص زنان، رایجترین دسته بندی انواع واژینیسموس به شکل زیر است:

واژینیسموس اولیه

در این وضعیت، زن همیشه علائم واژینیسموس را تجربه کرده و هرگز قادر به تحمل هیچ نوع نفوذی به واژن نبوده است. به همین دلیل اکثر بیماران واژینیسموس اولیه بعد از ازدواج هنوز باکره هستند.

واژینیسموس ثانویه

در این حالت، قبلا زن هیچ مشکلی برای دخول نداشته ولی در نتیجه آسیبهایی مثل زایمان سخت، سقط جنین، عفونت و جراحی لگنی دیگر نمی تواند نزدیکی کند.

به علاوه، اغلب واژینیسموس ها از نوع اولیه هستند تا ثانویه. روش درمان هر دو نوع واژینیسموس یکی است ولی افرادی که واژینیسموس ثانویه دارند چون قبلا دخول موفق داشته اند، سریعتر درمان می شوند.

رایجترین-انواع-واژینیسموس

برای درمان انواع واژینیسموس در شرق تهران شما هم می توانید از تخصص دکتر منیژه جوانمرد خوشدل، جراح و متخصص زنان، در این زمینه مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره 77714405-021 تماس بگیرید.

انواع واژینیسموس (از خفیف تا شدید) + علائم

بیماری واژینیسموس را می توان با توجه به شدت آن از خفیف تا شدید طبقه بندی کرد. در یک مقیاس رایج به نام مقیاس لامونت (Lamont) این بیماری به چهار گرید زیر تقسیم بندی می شود:

واژینیسموس خفیف یا درجه اول

در این گرید، انقباضات عضلانی واژن کم است و می تواند تامپون یا معاینه لگنی را تحمل کند ولی قادر به دخول نیست یا فقط سر آلت می تواند نفوذ کند. این خانم ها معمولا دچار اسپاسم در کف لگن هستند.

این افراد به کمک روشهایی مثل تمرینات تنفسی، مصرف لوبریکانت، پیش نوازی طولانی تر، تغییر پوزیشن جنسی و … معمولا می توانند دخول را با وجود درد انجام دهند. درمان نشدن این گرید و تداوم علائم واژینیسموس باعث تشدید علائم و گرید واژینیسموس می شود.

واژینیسموس متوسط یا درجه دوم

در این درجه شدت انقباضات عضلانی واژن متوسط و پیوسته است و اسپاسم در تمام عضلات لگن ایجاد می شود. این خانم ها علاوه بر دخول، قادر به استفاده از تامپون یا معاینات لگنی نیستند و علائم بدتری دارند.

واژینیسموس شدید درجه سوم

انقباضات عضلانی در این گرید شدید و مداوم است و علاوه بر علائم گرید قبلی، در این گرید بیمار موقع نزدیکی باسن خود را بلند می کند یا رانها را می چسباند تا مانع معاینه یا دخول شود.

واژینیسموس شدید درجه چهارم

اسپاسم عضلات واژن در واژینیسموس درجه چهارم بسیار شدید و مزمن است و باعث می شود هر نوع تماسی با واژن منجر به درد و ناراحتی شود. در واقع این شدیدترین شکل واژینیسموس در مقیاس لامونت است.

بیمار تمام علائم گرید 3 را به صورت شدیدتر دارد و به دلیل تأثیر روانی معاینات قبلی، حین معاینه خود را عقب می کشد و محکم رانها را می بندد.

شدیدترین گرید واژینیسموس چیست؟

طبق طبقه بندی Pacik، واژینیسموس درجه پنجم هم وجود دارد که شدیدترین نوع اسپاسم واژن است و به ندرت دیده می شود. علائم واژینیسموس گرید 5 فراتر از گرید 4 لامونت است و واکنش زن به نفوذ شدیدتر می شود. علائم این گرید عبارتند از:

 • لرزش
 • اضطراب شدید
 • گریه
 • جیغ زدن
 • تعریق
 • تپش قلب
 • تهوع یا استفراغ
 • تمایل به پریدن از روی تخت
 • حمله به پزشک موقع معاینه لگنی
 • از دست دادن هوشیاری، غش و یا حتی سنکوپ

از آنجایی که بیماران این گرید قبل از معاینه فیزیکی تقاضای داروی آرامبخش می کنند و کاملاً عضلات واژن آنها شل می شود، تشخیص اسپاسم واژن حین معاینه پیچیده تر خواهد بود.

چگونه واژینیسموس زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

زنانی که مبتلا به یکی از انواع واژینیسموس و گریدهای آن هستند به دلیل اختلال در زندگی جنسی با مشکلات زیر مواجه می شوند:

 • پریشانی
 • ترس از طلاق به علت واژينيسموس
 • از دست دادن اعتماد به نفس
 • مشکلات در رابطه زوجین
 • بدتر شدن علائم واژینیسموس به مرور زمان
 • ناتوانی در انجام معاینات مهم لگنی مثل تست پاپ اسمیر یا آزمایش کولپوسکوپی برای تشخیص سرطان دهانه رحم
 •  افسردگی
 • دردهای مزمن

در بسیاری از خانم ها عدم تشخیص یا درمان این بیماری مانع تشکیل خانواده یا طلاق به علت واژینیسموس می شود.

بیماری-واژینیسموس

روشهای درمان واژینیسموس در تهران

به گفته دکتر جوانمرد خوشدل، مشخص شدن علت بیماری واژینیسموس و شدت آن در انتخاب گزینه درمان بسیار مهم است. سالهاست که ایشان در مرکز تخصصی واژینیسموس در شرق تهران با توجه به این موارد، به کمک روشهای زیر بانوان تهرانی را درمان می کنند:

واژینیسموس خفیف: فیزیوتراپی، بیوفیدبک تراپی، روان درمانی و درمانهای خانگی (درمان واژینیسموس با انگشت یا دیلاتور، تکنیک های آرام سازی، تغییر پوزیشن جنسی، نشستن در تشت آب گرم و تمرینات کگل)

واژینیسموس های متوسط تا شدید: این نوع واژینیسموس ها فقط با بوتاکس واژن یا درمان با آر اف برطرف می شوند. این روشها سریعترین و بهترین روش درمان قطعی واژینیسموس در دنیا هستند و اغلب بیماران با این روش درمان می شوند.

بنابراین برای درمان واژینیسموس نیازی به هیچ نوع جراحی ندارید و هیچ روش جراحی برای آرام سازی عضلات موقع دخول وجود ندارد.

برای درمان انواع واژینیسموس در تهران شما هم می توانید از تخصص دکتر منیژه جوانمرد خوشدل، جراح و متخصص زنان، در این زمینه مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره 77714405-021 تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ انواع واژینیسموس

درباره انواع واژینیسموس معمولا سوالات زیر پرسیده می شوند:

از کجا بفهمیم واژینیسموس داریم؟

علائم و نشانه های واژینیسموس شامل علائم فیزیکی مثل احساس سوزش و درد شدید یا فشار در داخل و اطراف واژن هنگام دخول هستند. اضطراب نیز از علائم روانی واژینیسموس است.

بیماری واژینیسموس چقدر شایع است؟

این بیماری یک اختلال عملکرد جنسی نسبتاً رایج است که آمارهای دقیقی در مورد آن وجود ندارد. چون آگاهی اجتماعی در زمینه کم است یا خانمها خجالت می کشند درباره مشکل خود صحبت کنند. بنابراین اغلب سالها طول می کشد تا این بیماری تشخیص داده شود.

کجا می توانم تست واژینیسموس انجام دهم؟

با مراجعه به متخصص زنان و انجام معاینه لگنی می توانید متوجه واژینیسموس خود شوید.

اگر شما هم سوالی درباره واژینیسموس و درمان آن دارید، در بخش نظرات حتما آنها را بپرسید.

5/5 - (2 امتیاز)
بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *