دکتر خوب برای عمل هیسترکتومی

دکتر خوب برای عمل هیسترکتومی

امروزه خیلی از افراد با عمل هیسترکتومی آشنایی دارند. پس از جراحی سزارین، هیسترکتومی یکی از رایج‌ترین جراحی در بین زنان است. هیسترکتومی عملی است که در آن رحم زنان برداشته می‌شود. طی این عمل جراحی دیگر چرخه قاعدگی نخواهید داشت و باردار نمی‌شوید. ما سعی کردیم در این مقاله به معرفی جراحی هیسترکتومی بپردازیم، علاوه بر این موارد به انتخاب دکتر خوب برای عمل هیسترکتومی هم اشاره‌ای داشته‌ایم. بنابراین تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

هیسترکتومی معمولا در چه شرایطی نیاز است؟

دکتر جوانمرد عمل جراحی هیسترکتومی را معمولا در شرایط زیر توصیه می‌کند:

 • درد مزمن لگن
 • خونریزی غیرقابل کنترل واژن
 • سرطان رحم، سرطان دهانه رحم یا تخمدان‌ها
 • فیبروم ها (تومورهای خوش خیم هستند که در رحم رشد می‌کنند.)
 • بیماری التهابی لگن
 • پرولایس یا افتادگی رحم (رحم از جای خود به درون واژن بلغزد.)
 • آندومتریوز (هنگامی که بافت رحم در خارج از رحم شروع به رشد کند.)

انواع هیسترکتومی

معمولا با توجه به شرایط و وضعیت بیمار، چندین نوع مختلف هیسترکتومی وجود دار که در ادامه به آن‌ها اشاره‌ای خواهیم داشت:

هیسترکتومی جزیی

در طی هیسترکتومی جزئی، پزشک شما تنها بخشی از رحم شما را خارج می کند.

هیسترکتومی توتال (کامل)

در طی یک هیسترکتومی توتال، پزشک شما کل رحم از جمله دهانه رحم را خارج می کند. در صورت برداشته شدن دهانه رحم، دیگر نیازی به انجام آزمایش پاپ سالانه نخواهید داشت. با این وجود، باید معاینات منظم لگنی انجام شود.

هیسترکتومی رادیکال

در این نوع جراحی هیسترکتومی، بافت دو طرف دهانه رحم، دهانه رحم و حتی بخش بالایی واژن برداشته می شوند. معمولا هیسترکتومی رادیکال برای درمان انواع خاصی از سرطان مانند سرطان گردنه رحم انجام می‌شود.

انواع عمل هیسترکتومی

چنانچه هر مشکلی در قسمتی از رحم خود دارید و به دنبال یک دکتر خوب برای درمان هیسترکتومی در تهران هستید، ما به شما خانم دکتر منیژه جوانمرد خوشدل را پیشنهاد می کنیم. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره 77714405-021 تماس حاصل فرمایید.

جراحی هیسترکتومی چگونه انجام می‌شود؟

هیسترکتومی به روش های مختلفی قابل انجام است. همه روش‌های این جراحی نیاز به بیهوشی عمومی یا موضعی دارند. یک بی حسی موضعی بدن شما را زیر خط کمر بی حس می‌کند، اما هیسترکتومی معمولا به روش‌های زیر انجام می‌شود:

 • هیسترکتومی شکمی: در طی هیسترکتومی شکمی، پزشک از طریق برش بزرگی در شکم، رحم شما را خارج می‌کند.
 • هیسترکتومی واژن: در طی هیسترکتومی واژن، رحم شما از طریق یک برش کوچک که در داخل واژن ساخته شده است برداشته می‌شود. هیچ برشی خارجی وجود ندارد، بنابراین هیچ زخم قابل مشاهده‌ای نخواهد بود.
 • هیسترکتومی لاپاروسکوپی: لاپاراسکوپی ابزاری یک لوله بلند و نازک که به پزشک امکان می‌دهد، اعضای لگن شما را مشاهده کنند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با سرطان دهانه رحم

برخی از رایج‌ترین سوالات بیماران در خصوص جراحی هیسترکتومی

از سوالات مهمی که ممکن است برای برخی از افرادی که کاندیدای هیسترکتومی هستند، پیش آید می‌توان به موارد زیر اشاره داشت؟

آیا حین عمل هیسترکتومی تخمدان‌ها برداشته می‌شود؟

برداشتن تخمدان ها در طی هیسترکتومی به نوع جراحی بستگی خواهد داشت. تخمدان ها در طی هیسترکتومی ممکن است برای کاهش ابتلا به ریسک سرطان برداشته شوند.

آیا فرد پس از هیسترکتومی دچار یائسگی می‌شود؟

اگر تخمدان‌های شما در حین هیسترکتومی برداشته نشوند، به تولید هورمون ادامه خواهند داد، بنابراین به زودی دچار یائسگی نخواهید شد. البته ممکن است بعد از این جراحی یکی از علائم یائسگی مانند گرگرفتگی را تجربه کنید.

عمل هیسترکتومی و یائسگی

دوره بهبودی پس از جراحی معمولا چقدر است؟

دوران بهبودی پس از جراحی هیسترکتومی، معمولا طولانی است و نیاز است فرد یکی دو روز در بیمارستان بستری باشد. زمان بازگشت به فعالیت‌های روزمره تا حدود زیادی به نوع انجام عمل بستگی خواهد داشت. در جراحی شکمی معمولا 4 تا 6 هفته به استراحت نیاز است، اما در جراحی واژینال زمان بهبود بین 3  تا 4 هفته است.

تا چه مدت بعد از جراحی می‌توان رابطه جنسی برقرار کرد؟

بعد از هیسترکتومی باید به مدت زیادی استراحت کنید، معمولا بعد از  چهار تا شش هفته می‌توانید رابطه جنسی برقرار کنید.

آیا بعد از عمل هیسترکتومی باز هم به ارگاسم می‌رسم؟

در برخی از مواقع برداشتن رحم می‌تواند اعصابی را که شما را به ارگاسم می‌رسانند، قطع کند، بنابراین ممکن است به دلیل برداشتن گردن رحم در حین رابطه جنسی، برخی از زنان به ارگاسم نرسند یا ارگاسم کمتری را تجربه کنند! البته این مسئله نادر است و احتمال آن بسیار کم است.

بعد از انجام عمل هیسترکتومی لازم است که روش درمانی هورمون های جایگزین HTR برای بیمار در نظر گرفته شود؟

اگر بیمار یائسه نباشد و تخمدان های او در حین جراحی برداشته شوند، معمولا HTR الزامی است، اما اگر تخمدان‌ها در جای خود باقی بماند، هورمون‌های زنانه استروژن تولید می‌شود و نیازی به هورمون‌های جایگزینی نیست.

در صورت مشاهده هر یک از عوارض عمل هیسترکتومی می توانید به خانم دکتر منیژه جوانمرد خوشدل مراجعه کنید. خانم دکتر جوانمرد یکی از بهترین متخصصان زنان، زایمان و نازایی در شرق تهران هستند. جهت کسب اطلاعات و رزرو نوبت با شماره 77714405-021 تماس بگیرید.

خطرات هیسترکتومی چیست؟

هیسترکتومی یک روش نسبتاً بی خطر و ایمن محسوب می شود. با این حال، مانند همه جراحی های بزرگ، با خطرات و عوارضی همراه است. عوارض هیسترکتومی در برخی از موارد، خطر خونریزی و عفونت شدید در اطراف محل برش است. خطرات دیگر شامل آسیب دیدگی به بافت‌ها یا اندام های اطراف، از جمله این موارد است:

 • عفونت مثانه
 • آسیب روده‌ها
 • رگ‌های خونی

این خطرات معمولا نادر است. اما در صورت بروز آن‌ها، ممکن است برای اصلاح آنها به یک عمل جراحی دوم نیاز داشته باشید.

خطرات-هیسترکتومی-

هرآنچه لازم است پس از جراحی هیسترکتومی بدانید

دوره نقاهت عمل هیسترکتومی در بیمارستان معمولا 2 تا 5 روز است. اگر عمل هیسترکتومی واژن یا لاپاراسکوپی انجام داده باشید، احتمالاً در طی سه تا چهار هفته می توانید به فعالیت‌های روزمره خود باز گردید. در صورت داشتن هیسترکتومی شکمی، زمان بهبودی کمی طولانی‌تر خواهد بود. شما باید در حدود چهار تا شش هفته به طور کامل استراحت کنید.
پس از مرخص شدن از بیمارستان سعی کنید به آرامی قدم بزنید. اما با این حال از انجام برخی از فعالیت‌های زیر خودداری کنید:

 • بلند کردن و کشیدن اشیا سنگین
 • خم شدن
 • مقاربت جنسی

دکتر خوب برای عمل هیسترکتومی در تهران

برای انجام این جراحی، بهتر است به یک دکتر خوب برای هیسترکتومی در تهران مراجعه نمایید. برای این منظور می‌توانید قبل از اینکه برای جراحی اقدام نمایید، سابقه پزشکی او را بررسی کنید. به یاد داشته باشید که مراجعه به یک دکتر خوب زنان به شما کمک خواهد کرد که بتوانید یک جراحی با کمترین خطرات و عوارض را پشت سر بگذارید. برای مراجعه به یک دکتر خوب برای جراحی هیسترکتومی در تهران می‌توانید به مطب خانم دکتر منیژه جوانمرد خوشدل مراجعه کنید. ایشان بهترین متخصص زنان در تهرانپارس هستند.

هزینه عمل هیسترکتومی در تهران

هزینه دقیق و مشخصی نمی‌توان برای جراحی هیسترکتومی تعیین کرد. همان طور که اشاره شد، هیسترکتومی معمولا به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و هزینه عمل به شدت بیماری، نوع جراحی و انتخاب دکتر خوب برای عمل هیسترکتومی بستگی خواهد داشت. برای اطلاع از هزینه عمل هیسترکتومی در تهران باید به مطلب دکتر مراجعه کنید. پس از معاینه شما توسط پزشک، هزینه جراحی مشخص خواهد شد.

هزینه عمل هیسترکتومی در تهران

سخن پایانی

معمولا جراحی هیسترکتومی به عنوان یک جراحی رایج در بین زنان و همچنین روش ایمن شناخته شده است. اینکه چه زمان تا بهبودی شما طول بکشد، کاملا به نوع جراحی و سلامت بدنی شما قبل از جراحی بستگی خواهد داشت. اگر نگران دوران نقاهت و عوارض و آسیب‌های بعد از هیسترکتومی هستید، حتما قبل از اقدام به جراحی  با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

در صورتی که سوالی در مورد دکتر خوب برای عمل هیسترکتومی در تهران دارید، می توانید از بخش نظرات زیر این مقاله، سوالات خود را مطرح نمایید. به سوالات شما در همین صفحه پاسخ داده خواهد شد.

3.4/5 - (16 امتیاز)
بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *